Blog
Montažne kuće bez građevinske dozvole

Montažne kuće bez građevinske dozvole

Pošto su montažne kuće postale tek u posljednjih nekoliko godina popularno rješenje za stambeno pitanje u Hrvatskoj, postoje još brojne nedoumice oko toga je li za “gradnju” montažne kuće potrebna građevinska dozvola ili ne.

Zakoni i propisi koji ovo reguliraju jesu Zakon o gradnji te Pravilnik o jednostavnim i drugim građevinama i radovima.

Građevinska dozvola je potrebna za građevine

Sažeto rečeno, ako je objekt potrebno graditi i ako je on stalan (dakle vezan uz tlo i nije mobilan), za njega je potrebna građevinska dozvola. Jednako pravilo vrijedi za montažne kuće koje su, iz perspektive zakona, građevine i za koje je potrebna građevinska i uporabna dozvola, jednako kao i tipski projekt na kojem se temelji njihova “gradnja”.

Za montažne kuće je potreban tipski projekt koji se razlikuje od arhitektonskog glavnog projekta po tome što ne definira uvjete gradnje na određenoj lokaciji i stoga omogućuje postavljanje određene građevine više puta na različitim lokacijama. Kasnije je potrebno samo dodatno odrediti one dijelove građevine koji variraju prema konkretnoj lokaciji. No, za detaljnije upute o izradi tipskog projekta i informacijama o tipskim projektima upućujemo na Vodič za izradu tipskog projekta Ministarstva prostornog uređenja, graditeljstva i državne imovine.

Zakon ne razlikuje oblike gradnje, odnosno tradicionalne oblike gradnje od montažnog principa gradnje kojim se podižu montažne kuće i stoga ih smatra građevinama.

Montažna kućica

Kada nije potrebna građevinska dozvola?

Međutim, zakon razlikuje građevine od jednostavnih i drugih građevina za koje nije potrebna građevinska dozvola. Pravilnik o jednostavnim i drugim građevinama i radovima u članku 4 propisuje vrste jednostavnih građevina za koje nije potrebna građevinska dozvola. Na tom popisu se ne nalaze ni montažne ni mobilne kuće. Za montažne kuće smo već ustanovili zašto se ne nalaze na popisu. Međutim, što je s mobilnim kućama?

Zakon o gradnji već u čl. 3 građevinu određuje kao: “građenjem nastao i s tlom povezan sklop, izveden od svrhovito povezanih građevnih proizvoda sa ili bez instalacija, sklop s ugrađenim postrojenjem, samostalno postrojenje povezano s tlom ili sklop nastao građenjem.”

Ključno je ovdje da je građevina povezana s tlom i nastala građenjem. U slučaju mobilnih kućica koje se mogu premještati s lokacije na lokaciju i koje se zapravo “parkiraju”, građevinska dozvola nije potreba.

Premda takva dozvola nije potrebna, postoje ograničenja po pitanju toga gdje je dozvoljeno parkirati mobilnu kuću. U prikladna područja ulaze kampovi, određeni dijelovi turističkih naselja i obiteljska poljoprivredna gospodarstva (OPG-ovi) s time da je u slučaju OPG-a potrebna dozvola od lokalne uprave. U kampovima i turističkim naseljima je moguće unajmiti parcelu na koju ćete moći parkirati svoju mobilnu kuću ili kamion kamper.

Mobilna kućica

Dakle, naslov ovog članka zapravo upućuje na zabludu. Za montažne kuće je svakako potrebna građevinska dozvola, pa i uporabna dozvola, neovisno gdje je odlučite postaviti. Mobilne kuće, s obzirom da su pokretne, nisu regulirane Zakonom o gradnji, ne podliježu istim propisima i za njih stoga nije potrebna građevinska dozvola. Premda isto trebate pripaziti da je smijete parkirati tamo gdje je ostavljate. U protivnome Vas može zadesiti novčana kazna.

Za više informacija o montažnim stambenim kućama ili pak o mobilnim kućama se uvijek možete obratiti Montažnim kućicama pošto nudimo savjetovanje, ali i nabavu, dostavu i gradnju montažnih kuća diljem Hrvatske!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *