Blog
Vrste montažnih kuća

Vrste montažnih kuća

Nekoliko je vrsta montažnih kuća s kojima se trebate upoznati prije nego se odlučite na gradnju. Ovisno o tome gdje želite graditi montažnu kuću, koja će biti njena prvotna namjena, vikendica ili pak za stalni boravak, razlikujemo drvene montažne kuće koje su izgrađene od drvenih trupaca. 

Zatim postoje zidane montažne kuće, koje su izgrađene od ciglenih blokova. Postoje i dvije vrste kuća koje se možda najviše ističu po tome što odlično čuvaju toplinsku energiju. To su niskoenergetske kuće te pasivne montažne kuće.

Svaka od navedenih ima svoje prednosti i nedostatke kao i valjane razloge zašto bi baš vama predstavljale odličan izbor. U nastavku, naveli smo neke od detalja koji će vam zasigurno olakšati odluku.

Drvene montažne kuće

Sve je veći broj ljudi koji montažne kuće ili vikendice odlučuju izgraditi od drveta, negdje u prirodi daleko od gradske vreve. Brojne su prednosti drvenih montažnih kuća, osim atraktivnog vanjskog izgleda, te kuće su i jako dobar izolator topline. Evo i još nekoliko prednosti kuća izgrađenih od drvenih trupaca.

Drvene montažne kuće grade se od visokokvalitetnih drvenih trupaca. Riječ je o trupcima koji su gotovo nepromijenjeni, s tim da im se naravno za potrebe gradnje, skida kora. Prednost drvenih montažnih kuća je što drveni trupci upijaju višak vlage u kući a ispuštaju je kada se zrak u prostorijama u potpunosti osuši.

Prema stručnjacima, zid od drvenog trupca, debljine do dvadesetak centimetara jednak je kvaliteti zidu građenom od opeke s termo žbukom debljine gotovo 40 centimetara. Navedeno osigurava topline ali i vlažnost kuće unutar svih prostorija.

S druge strane, drvo zbog propuštanja zraka osigurava prirodnu ventilaciju čime se štedi toplinska energija jer bi se otvaranjem prozora ili vrata izgubila toplina unutar prostorija. Montažne kuće izgrađene od drva zdravije su i pogodnije za život jer ne zagađuju i onečišćuju okoliš. Za one koji žele živjeti u skladu s prirodom, montažne kuće od drveta su idealne.

Zidane montažne kuće

Što se tiče zidanih montažnih kuća, riječ je o kućama koje su zidane ciglom, odnosno blokovima širine od 25 do 30 centimetara. Cigleni zidovi se grade u tvornicama prema zadanim mjerama te potom dopremaju na gradilište, odnosno na lokaciju gdje će biti izgrađena kuća.

Zidovi nakon što su postavljeni na temelje montažne kuće, spajaju se okomitim ili vodoravnim armiranobetonskim serklažima. Naravno, svi zidovi se izoliraju. Unutarnji zidovi se potom prekrivaju žbukom debljine oko 15 centimetara.

Krovna konstrukcija zidanih montažnih kuća izvodi se uz pomoć rešetkastih nosača ili pak kao klasično drveno krovište.

Niskoenergetske kuće

Niskoenergetskim montažnim kućama, nazivamo one kuće koje troše manje energije od klasično građenih kuća. Prema tehničkim propisima niskoenergetske kuće u RH trebaju potrošiti maksimalno 30 kWh/m2 potrebne godišnje toplinske energije. 

U prijevodu, to bi značilo oko 3 litre lož ulja po četvornom metru. Inače, propisana potrošnja energije ovisi od države do države ali i klime i geografske pozicije gdje se kuća nalazi.

Donosimo vam i nekoliko savjeta koje bi trebali uzeti u obzir ako razmišljate o gradnji niskoenergetske kuće. Prvi savjet je da kuću prilikom gradnje uvijek orijentirate na jug kako bi kuća tijekom dana primala što više sunčeve topline. 

Što se tiče oblika kuće, pokušajte je izgraditi tako da je kompaktna, dok vanjski zatvori trebaju biti s bar tri sloja stakla (zbog više svjetlosti). Izolacija montažne kuće je izuzetno važna, savjet je ne štedjeti novac kada je ona u pitanju. 

Za kraj, raspored prostorija. Potrebno je odvojiti toplinske zone kuće, dnevne prostorije bilo bi dobro orijentirati prema istoku, dok primjerice ostave orijentirate prema sjeveru.

Pasivna kuća

Kod gradnje pasivne kuće, maksimalna potrošnja ne bi smjela prelaziti 20 kWh/m2 što znači da ova vrsta montažnih kuća troši i do 90% manje energije od klasične niskoenergetske kuće. Prema tehničkim propisima u Republici Hrvatskoj pasivne kuće godišnje troše 1,5 litara lož ulja po četvornom metru.

Što se tiče izolacije pasivne kuće, ona podrazumijeva izolaciju debljine od 25 do 40 centimetara, ovisno o materijalu koji je korišten prilikom gradnje. Baš kao i kod niskoenergetskih kuća, prozori bi trebali biti od tri sloja stakla kako bi se smanjili toplinski gubici.

U pasivnim kućama sve više se ugrađuju i dizalice topline. Dizalice topline su sustav grijanja koji imaju cijevi u zemlji gdje se cirkulacijom vode zagrijavaju ili hlade sve prostorije u pasivnoj kući. U kontekstu toplinske izolacije, kod pasivnih kuća koriste se kolektori i fotonaponske ćelije za proizvodnju električne energije. Pasivne kuće su i ekološki prihvatljive.

Zaključak

Nekoliko je vrsta montažnih kuća: drvene, zidane od opeke, niskoenergetske i pasivne. Svaka od njih ima svoje prednosti ali i nedostatke. Drvene montažne kuće možda su najbolja opcija ako sebi gradite vikendicu. 

Kuće zidane od opeke, najsličnije su klasičnim kućama, dok se niskoenergetske i pasivne razlikuju po tome što su odličan izolator toplinske energije. Za koju se odlučiti? To ovisi o vašim potrebama, te o tome koliko često ćete boraviti u montažnoj kući.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *