Pametni kućanski uređaji
Kako ukloniti vlagu iz svog doma

Kako ukloniti vlagu iz svog doma?

Vlaga je jedan od najgorih neprijatelja svakog doma, a ponekad ju je teško izbjeći. Ona sama po sebi nije problem, štoviše, važno je da postoji određena razina vlažnosti u domu, ali ona ne smije biti prevelika. Jednom kad dođe do povišene razine vlage, mogu nastati razni strukturalni problemi u domu, ali i opasnost za zdravlje.

Rješavanje problema vlage može biti komplicirano pogotovo u montažnim kućicama, stoga ju je bolje spriječiti. Ona može uzrokovati oštećenje strukturalnih elemenata kućice te time narušiti jednostavnost života u unaprijed formiranom domu. Zamjene i popravci koji slijede uslijed oštećenja vlagom svode brigu o montažnoj kućici na razinu truda koji je potrebno uložiti u standardni dom.

Zato se koristite trikovima i smjernicama koje možete pronaći u nastavku teksta kako biste izbjegli probleme s vlagom u svojoj montažnoj kućici. 

Kako prepoznati povećanu vlagu u domu?

Iako su svi u pravilu čuli za važnost prave razine vlage u domu, ne znaju svi kako prepoznati povećanu vlagu. To možete i bez posebnih mjernih uređaja kao što je higrometar. Jedna od metoda je praćenje stanja vašeg doma – obratite pozornost na prozore. Skuplja li se često kondenzacija na njima i jesu li često zamagljeni? Orošeni prozori mogu ukazivati na veliku razinu vlage koju treba spriječiti koristeći odvlaživače zraka.

Osim toga, provjerite rubove stropa i ormara za tragove plijesni. Plijesan se razvija u uvjetima visoke vlage, a može biti itekako opasna po zdravlje. Gljivice koje u tim uvjetima rastu po domu otpuštaju spore koje čovjek udisanjem unosi u sustav, a mogu donijeti dugoročne negativne posljedice. 

Dakle, važno je redovito praćenje stanja doma. Iako na početku zahtijevaju puno manje brige i proces useljenja je brz, održavanje montažnih kućica i praćenje stanja građevnog materijala kako bi se očuvala funkcionalnost su ključni za njihovu dugotrajnost.

U ekstremnim uvjetima povećane vlage, osjetit ćete je na vlastitoj koži. Znate kakav je osjećaj biti u zagušljivoj kupaonici nakon tuširanja. Ponekad, iako rijetko, takvi mogu biti uvjeti u cijeloj kući. Važno je napomenuti da detekciju vlage provodite u prostorijama koje nisu kupaona i kuhinja, jer su one same po sebi vlažnije.

Kako prepoznati povećanu vlagu u domu

Kako riješiti problem povećane vlage?

Jednom kad nekom metodom detektirate vlagu u kući, važno ju je riješiti i spriječiti njeno daljnje povećanje. Najbolji alat u tome su automatski odvlaživači zraka koji funkcioniraju na principu obrnutom od ovlaživača zraka. U pravilu sadrže neku vrstu filtera i spremnik te uvlače višak vlage u domu i spremaju ga u sebe. DryFy 10 odvlaživač zraka ima sposobnost automatske kontrole vlage, tj. omogućuje vam bezbrižnu svakodnevicu jer sam detektira preveliku ili premalo razinu vlage. Na taj način možete biti sigurni da vaš dom neće biti ni previše suh.

Oba ekstrema mogu biti loša za vaše zdravlje, pogotovo kod ljudi s niskim imunitetom, pa je sustav automatske kontrole odlično rješenje. Ne morate se brinuti da će se spremnik prepuniti i voda početi curiti, jer moderni odvlaživači zraka signaliziraju kad su puni. Na vama je samo da ih ispraznite i pokrenete iznova. 

Postoje i odvlaživači s odvodnom cijevi koja omogućava neometan rad i minimalan angažman ukućana. Među njima se ističe DryFy 20 odvlaživač zraka koji ima cijev za kontinuirano ispuštanje pa ćete ubrzo zaboraviti na prisutnost odvlaživača. Ove uređaje možete smjestiti u bilo koju prostoriju u kući koja zahtijeva regulaciju vlage, sve ovisi o vama.

Ako želite osigurati povećanu kvalitetu zraka uz smanjenje vlage, odaberite odvlaživače zraka s ionizatorom. Ionizator je dodatak koji se može pronaći u raznim uređajima za regulaciju vlage i temperature doma, a uloga mu je obogaćivanje zraka ionima dobrim za zdravlje ukućana. Osim toga, ioni koje ispušta pomažu pri uklanjanju prašine i peludi, ali i spora plijesni koje su nastale uslijed povećane vlage.

U vlažnim prostorijama kao što su kupaonica i kuhinja mogu vam pomoći i električni ventilatorski odvodi koji cijelo vrijeme uklanjaju vlažan zrak. Budući da je vlažnost zraka u ovim prostorijama redovito povećana, mnogi će se rado okrenuti ventilacijskim otvorima. 

Doduše, ako vaša montažna kućica nema sama po sebi ugrađen ventilacijski odvod, lakše će biti kupiti prijenosni odvlaživač zraka, nego mijenjati cijelu konstrukciju. Među manjim odvlaživačima ističe se SDH 3020WH prijenosni odvlaživač koji je istovremeno praktičan i dovoljno velikog volumena da ga ne morate stalno prazniti. Jednostavno ga smjestite u prostoriju u kojoj je potreban te ga pomičite po potrebi.

Osim rješavanja povećane vlage, sve ove metode mogu vam pomoći pri sprječavanju tog problema. Važno je obratiti pozornost i na probušene cijevi koje potencijalno ispuštaju vodu u kutove te na temperaturu doma. Nemojte snižavati temperaturu do te mjere da se stvori kondenzacija na prozorima. Ponekad je najbolja metoda spriječiti nastanak vlage i izbjeći ugrožavanje zdravlja ukućana. Zato se poslužite mnogobrojnim uređajima za povećanje kvalitete zraka.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *