Mogu li montažne kuće imati podrume?
Veliki val urbanizacije mnoge mlade parove i obitelji dovodi u situaciju u kojoj si ne mogu priuštiti život u zgradama zbog neprestanog rasta cijena stambenih nekretnina. Opcija izgradnje kuće sve je popularnija, a montažne kuće daju najbolji omjer cijene i vremena izgradnje. Budući da se ne gradi na samome temelju, neometanost radova je zagarantirana. Klijenti sami biraju materijal od kojega će graditi.
Podrumi kao ekonomičan oblik dodatnog prostora
Podrumi su odličan način korištenja prostora koji imate na raspolaganju. Mogu služiti kao dodatno spremište, sklonište od ekstremnih vremenskih uvjeta, ili ga se može prenamijeniti u prostoriju za druženja i zabavu, Montažna kuća se svakako može postaviti iznad podruma, ali koliko je to sigurno i isplativo gledajući stabilnost same konstrukcije nad njime, ovisi o nekoliko parametara.
- Vrsta tla na kojem montirate kuću – postoje velike razlike među tlima pa analogno tome postoje i razlike u tome kako će se montirana (a i bilo koja druga) kuća ponašati na istima. Zadnje što želite je da vam ispod kuće nastane klizište. Što se tiče podruma, otežanost kopanja ovisi o suhoći i homogenosti zemlje (odnosno, ima li u njoj kamenja, korijenja itd.)
- Građevinske dozvole – važno je prije svakog početka gradnje osigurati si građevinsku dozvolu, kako ne bi došlo do neplaniranih komplikacija i zastoja u gradnji kuće.
Cijena izgradnje podruma
Podrum se, kao i temelj kuće, gradi neovisno o montažnoj kući i iziskuje odvojene troškove. Cijene kvadrata podruma mijenjaju se promjenama na tržištu materijala i sve variraju od tvrtke do tvrtke. Za kuću od cca 100 m2 cijena podruma iste veličine teško će iznositi ispod 10 000 €.
Također, u obzir se treba uzeti izgradnja temelja za podrum, jer, nešto ipak treba držati cijelu kuću na mjestu.
Mogućnosti i mjere opreza pri izgradnji podruma
Koliko god neprivlačno znali izgledati na prvu, podrumi u mnogočemu podižu kvalitetu vašeg kućanstva. Kao što je navedeno gore, stvaraju dodatan prostor u kući, a samim time oslobađaju prostor oko kuće od dodatnih skladišta te otvaraju mogućnost izgradnje vrta ili travnjaka za igru.
Također rečeno, mogu biti sklonište u alarmantnim situacijama, a budući da su dobro izolirani, mogu biti i savršeno ugodno mjesto za druženje i život tijekom ekstremnih temperatura.
Podrumi imaju i nekoliko mjera opreza koje bi trebalo uzeti u obzir pri odlučivanju o njegovoj izgradnji.
Neadekvatno izgrađeni podrumi u velikom su riziku od poplava. Prije izgradnje dobro razmislite koliko je podneblje u kojem gradite kuću adekvatno za podrum tj. koliko padalina to podneblje ima.
Drugi rizik je pojava gljivica i plijesni zbog povećane razine vlage u prostoru. Podrumi su nerijetko izuzeti od posjedovanja prozora, što sprječava bilo kakvo prirodno dopiranje svjetlosti do njega, a samim time i potiče nakupljanje vlage u prostoru. ako su zidovi napravljeni od lošeg materijala i bez izolacije, vrlo brzo ćete završiti u iscrpnoj borbi protiv gljivica po zidu.
Najveća opasnost kod podruma, budući da su gotovo pa odvojeni od prirodne cirkulacije zraka izvana, je rizik od otrovnih plinova. Ugljikov monoksid, CO, bezbojan je plin bez mirisa koji se veže za naše krvne stance mnogo brže od kisika te time izaziva gušenje. Stoga je ugradnja detektora za CO neizbježna, pogotovo ako podrum planirate koristiti kao spavaću prostoriju.