Drvene vrtne kućice
Vrtne kućice dostupne su danas u raznim veličinama (uglavnom od 9 m2 do 20m2) i oblicima. Jednosobne su, ali sasvim dovoljne za ugodno druženje, pa čak i dulji boravak u njima ako ih se dobro izolira, a mnogi ih koriste i kao vanjska skladišta.
Premda su uvijek rađene od drva, kao što ime kaže, postoji nekoliko opcija drva među kojima možete birati ovisno o klimi u kojoj živite i Vaših estetskih preferencija. Drvene kućice najčešće se rade od nordijske jele ili smreke. Oblik ima također varira pa tako možete birati kućice različitih veličina, s različitim dodacima (primjerice terasom – natkrivenom ili ne), pa i različite modele kućica i krovišta (najčešće dvoslivni ili ravni).
No, krenimo od početka. Kao i kod svake građevine, kuću se gradi od temelja.
Postavljanje temelja za drvene kuće
Prije sastavljanja kućice, bitno je pripremiti podlogu na kojoj će stati. Preporučuje se ravna, uglavnom betonska podloga tj. betonska temeljna ploča. Također je poželjno da se ona nalazi barem 15 cm iznad tla radi dodatne zaštite od vlage. Temelje se često pojačava metalnom rešetkom. Uglavnom se za to koriste valovite (rebraste) metalne šipke promjera 1 cm (što je sasvim dovoljno za lagane drvene kuće poput ovih) koje se postavljaju na ravnomjernoj udaljenosti od 20 – 40 cm i tvore rešetku.
Iako bi se samo o postavljanju temelja mogao napisati zaseban tekst, naša je preporuka da potražite stručnu pomoć barem kad su temelji u pitanju jer su oni naposljetku “temelj” dobre gradnje. Ako je temelj nekvalitetan, pati kvaliteta cijele građevine; vlaga koja prodre do poda (ako nemate dobru izolaciju) može uništiti drvo, postoji opasnost da glodavci i druge životinje počnu nagrizati drvene elemente ako ne osigurate temelje metalnom ogradom, i tako dalje.
No, proces montiranja je zato puno jednostavniji. Kada dobijete palete koje će uskoro postati Vaša drvena kućica, dobijete obično i upute o sastavljanju i dio potrebnog alata kao što su
Kako se sastavlja vrtna kuća?
Vrtne kuće stignu rastavljene, naravno, tako da putem dostave dobijete niz drvenih paleta koje je potrebno sastaviti. Većina proizvođača nudi i opciju montaže vrtne kuće, što se dodatno plaća. Palete budu označene tako da je prema dijagramu jasno koji dio treba ići gdje, a zajedno s paletama obično dođe odgovarajući broj vijaka i čavala te drugi osnovni materijal.
Prije montaže, svaki se komad mora posebno obraditi premazom za zaštitu drveta kako bi ga se zaštitilo od plijesni, insekata i drugih nametnika. Bitno je pritom vijek se pridržavati uputa proizvođača. Isto vrijede za krov pošto je on također drveni. Krov po želji možete dodatno obložiti ako želite produljiti njegov vijek trajanja.
Za montažu drvene kućice bit će Vam još potrebna električna bušilica, sidreni vijci i čekić za drvo. I, naravno, zaštitna oprema.
Kreće se s postavljanjem drvenog okvira građevine kojeg je potrebno nivelirati i pričvrstiti na temeljnu ploču pomoću sidrenih vijaka. Potom se buše svi dijelovi koji će biti spojeni vijcima. Na ovaj okvir se montiraju ostale daske jedna po jedna prema uputama proizvođača i sukladno oznakama na njima (svaki komad koji dođe u pakiranju je numeriran). Prozori i vrata se montiraju odvojeno i, kad su u cijelosti napravljeni, montiraju na već gotovu drvenu kuću.
Izolacija drvenih vrtnih kućica
Izolacija drvene vrtne kuće izuzetno je bitna jer se ona nalazi na otvorenom i jer drvo samo po sebi nije dovoljno za zaštititi Vas od hladnoće ili ljetnih vrućina. A vjerujemo da ćete htjeti koristiti Vašu vrtnu kućicu u svako doba godine.
Izolaciju se može postaviti na više mjesta. Već se prilikom montiranja kuće može postaviti izolaciju (najčešće polistiren) povrh rešetke i temeljne ploče koja će služiti kao termički izolator i pomoći u regulaciji vlage. Za dodatnu izolaciju od vlage se koristi PVC podloga.
Prozore i vrata najjednostavnije je brtviti (izolirati) poliuretanskom pjenom (tzv. “pur pjenom”). Ovo je neophodan korak kako kroz biste spriječili prodiranje hladnog zraka i vlage u kuću.
Kod izolacije zidova, vjerovali ili ne, preporučuje se korištenje omota s mjehurićima – isplativo je i jednostavno. Potrebno je samo izrezati omot prema veličini panela, pažljivo ih postaviti tako da se preklapaju i da nema praznog prostora među komadima omota i zaklamati omot za drvo.
Staklena vuna je još jedna popularna metoda izolacije zidova. Ako se odlučite na ovu opciju, ne zaboravite da je ona može biti opasna za dišni sustav i da je općenito potrebna zaštita prilikom rukovanja njome (zaštitite usta i nos maskom, oči zaštitnim naočalama i nosite rukavice). Ona se postavlja povrh prozračna membrana. Dakle prvo na vanjsku stijenku ide membrana, potom staklena vuna i onda povrh svega ide solidna drvena ploha.
Drvene kuće od trupaca
Premda su prava rijetkost, postoje i drvene kuće građene od trupaca. Kvaliteta ovih kuća je zajamčena jer se grade od visokokvalitetnog drva, a trupci budu promjera i preko 30 cm! Za razliku od ostalih drvenih kuća, ovo drvo je minimalno obrađeno – sa srušenih stabala se samo oguli kora.
Zahvaljujući debljini i kvaliteti drva, kod izgradnje kuća od trupaca izbjegavate većinu dilema oko izolacije koje Vas mogu čekati s drvenim paletama i daskama. Zbog svoje izvrsne izolacije, ovakve se kuće stoga može smatrati i sjajnim primjerom niskoenergetske kuće. Odnosno, zahtijevaju minimalo energije za grijanje, a hlađenje često dolazi i sasvim prirodno jer se vlaga (a često i temperatura u njima) sama regulira.
Koja je cijena drvene vrtne kućice?
Cijena drvene vrtne kuće počinje već od ca. 4.000 kn, a može se popeti sve do ca. 30.000 kn ovisno o veličini, materijalu, dodacima, broju prozora i vrata i dodatnim uslugama koje Vam trebaju.
Drvene kuće od trupaca generalno drže znatno višu cijenu od kuća od paleta, što je i opravdano s obzirom da su one ručno rađene i da je potrebno mnogo više truda i energije da bi se ovi trupci montirali (rijetki će se usuditi sami montirati kuću od trupaca tako da se u cijenu obično odmah računa i montaža).
Ova cijena uključuje sam materijal (daske/trupce za sastavljanje zidova i poda, krovne šindre, prozore, vrata i manji materijal za montažu). Cijena uglavnom ne uključuje dostavu, montažu i bojanje.
Ovisno o veličini kuće i “broju ruku” koja na njoj radi, drvena kuća može biti gotova za nekoliko dana!