Blog
Faze izrade montažnih kuća

Faze izrade montažnih kuća

Iako većina tvrtki koje se bave izradom i montažom montažnih kuća u svojoj ponudi imaju rok za izgradnju oko četiri mjeseca, to u praksi i nije baš tako. Proces od dobivanja građevinske dozvole pa do useljenja može se odužiti – što zbog papirologije, što zbog vremena gradnje.

Postavljanje i montaža elemenata kuće u praksi traje koliko smo naveli na početku teksta, ali na taj period treba još uračunati i preostale faze gradnje. Od izolaterskih radova do postavljanja električnih instalacija.

U nastavku navodimo sve faze radova kroz koje ćete morati proći ako se odlučite na gradnju montažne kuće.

Pronalazak zemljišta za gradnju i dobivanje građevinske dozvole

Ovo je jednostavno korak koji ne možete preskočiti. Nakon što ste pronašli savršenu lokaciju za vaši novi dom, potrebno je riješiti papirologiju kako biste krenuli u konkretne građevinske radove.

Bez obzira o kakvoj montažnoj kući radi, bez građevinske dozvole, legalno, kuću ne možete napraviti. Kuća također treba biti projektirana te usklađena s prostornim planom i Zakonom o gradnji i njenim propisima.

Nakon što ste napravili procjenu uvjeta gradnje, potrebno je izraditi glavni projekt. Na glavni projekt se veže procjena uvjeta gradnje, nakon čega slijedi i dobivanje uporabne dozvole.

Cijena građevinske dozvole kreće se po prilici oko 1000 kuna, a ona ovisi i o veličini objekta koji namjeravate graditi.

Pronalazak zemljista

Izrada temelja za montažnu kuću

Kuća se gradi od temelja. Nakon što ste dobili svu potrebnu papirologiju, time i zeleno svjetlo za gradnju, prvi korak je gradnja temelja.

Nekoliko je načina i vrsta temelja koji se mogu napraviti za vašu modernu montažnu kuću. Najčešća vrsta temelja koja se gradi kod nas je betonska temeljna ploča. Nakon što se iskopaju temelji, površina se nasipa sitnim šljunkom koji se mehanički nabija, a potom se u tu rupu izlijeva beton na kojem će vaša buduća kuća stajati.

Betonska ploča pokazala se kao najbolja opcija kada je gradnja temelja u pitanju. Osim što je izvrsna za stabilnost cijele strukture kuće, pokazala se i kao dobar izolator od vanjskih utjecaja. Naravno, što se tiče izolacije, na betonsku ploču trebat ćete postaviti i druge materijale, kao što je staklena vuna ili slični.

U svakom slučaju, prije gradnje temelja koji su izuzetno važni za vašu kuću, konzultirajte se s vašim izvođačem radova ili projektantom.

Montaža zidnih elemenata montažne kuće

Temelji su dovršeni, a sada je vrijeme za montažu zidnih elemenata. Zidni elementi izrađuju se u tvornici, a ovisno o želji naručitelja razlikuju se po dimenzijama. Ona najčešća dimenzija je 120×260, odnosno 260×60.

Dakle, nakon što se zidni elementi izrade prema glavnom projektu, transportiraju se na gradilištu gdje se dizalicom u konačnici montiraju. Nekoliko je varijanti zidnih elemenata s kojima se može susresti, od vanjskih, unutarnjih, pa do zidnih elemenata u kojima su prethodno već ugrađeni neki od zatvora, primjerice prozori ili vrata.

Montaža stolarije

Stolarija u montažnim kućama se najčešće radi od PVC profila. Dimenzija stolarije definirana je projektom, dok je sama konstrukcija PVC elemenata odrađena tako da je prethodno već ugrađena u zidne elemente prilikom izrade istih.

Odabir vrste i dizajna stolarije ovisi o naručitelju. Prije nego što se odlučite koja vrata (ulazna, sobna, balkonska ili druga) i prozore ćete odabrati, konzultirajte se sa stručnjacima u tom području kako naručena PVC stolarija ne bi bila manja ili veća nego što je to predodređeno.

Montaža krova te svih krovnih elemenata

Krovni nosači kao i cijela krovna konstrukcija, izrađuje se u tvornici te već gotova, transportira na gradilište gdje se i montira. Krovna konstrukcija vašeg krova najčešće se sastoji od rešetkastih nosača.

Vrlo važno kod konstrukcije krova je imati zdravu drvenu građu. Prije same montaže sva drvena građa treba se premazati sredstvom koji štiti drvo od nametnika. To će spriječiti da primjerice crvi uđu drvo ali će istodobno produžiti i životni vijek samog drva.

Nakon što je postavljena konstrukcija krova, postavljaju se OSB ploče na koje se postavlja izolacija, a u konačnici i crijep.

Montaza krova

Elektroinstalacije te izolacija plafona i poda

Elektroinstalacije postavljaju se kroz rebrasta crijeva, a koja se ugrađuju u zidove. Nakon što se dovrši postavljanje, ugrađuje se vuna, i to između i unutar krovnih nosača. Vodovodne instalacije se mogu također raditi unutar zidova.

Za izolaciju poda kod montažnih kuća važan je premaz betonske ploče ta zo potrebnim sredstvima. Termo izolacija se vrši postavljanjem stiropora ili stirodura.

Unutarnji radovi te dizajn interijera

Zidovi i plafon potrebno je gletati, korigirati potencijalne nedostate te u konačnici prebojati. Slijedi postavljanje podnih obloga, kao što su laminat, parket, pločice. Nakon toga, vrijeme je za unos namještaja koji će krasiti vašu kuću.

Zaključak

Izgradnja montažne kuće proces je koji traje nego gradnja klasične kuće. Iako se često zna reći da je potrebno tek četiri mjeseca za useljenje, to u stvarnosti i nije tako. Prvi korak ka gradnji kuće je rješavanje papirologije koja uključuje dobivanje građevinske dozvole. Slijedi izrada glavnog projekta, uporabna dozvola te rješavanje komunalija i priključaka.

Nakon što ste dobili svu potrebnu papirologiju, možete krenuti u gradnju temelja. Najčešća vrsta temelja koja se kod nas koristi je betonska ploča.

Slijedi naručivanje i montaža zidnih elemenata, te postavljanje vanjskih zatvora. Nakon stolarije, postavlja se krovna konstrukcija koja uključuje različite krovne elemente, crijep, cijev za odvod vode s krova (gurla) i ostale.

Nakon što ste postavili sve vrste izolacija, možete krenuti s unutarnjim radovima, u konačnici i dizajnom interijera.

Kao što vidite, proces izgradnje montažne kuće, gotovo je identičan kao i gradnja klasične kuće. Kod oba slučaja, budite naoružajte se strpljenjem te kvalitetnim izvođačima radiva.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *