
Siva gradnja montažne kuće
Gradnja bilo koje kuće, one klasične, ili pak montažne, sastoji se od nekoliko faza. Raspodjelom građevinskih i drugih radova, prema fazama i dinamici kojom se oni izvode, možemo imati bolji uvid u tijek radova, ali i budžet s kojim raspolažemo.
Prilikom gradnje kuće, a to je savjet gotovo svakog ozbiljnog građevinara, ne bi smjeli štedjeti na materijalima, poglavito kada je riječ o fazama rada koje obuhvaćaju temelje, zidove ili pak krov.
Upravo ova tri elementa, stručnjaci nazivaju “sivom fazom radova”. Detaljnije, što je “siva faza”, koliko ona traje i koliki je njezin značaj u gradnji montažne kuće, objasniti ćemo u nastavku teksta.
Što je “siva faza”?
Jedna od najpopularnijih i najpoznatijih “faza” u gradnji montažnih kuća je “siva faza”, odnosno faza koja podrazumijeva završetak grubih građevinskih radova. Na koje građevinske radove se u kontekstu izgradnje montažne kuće to konkretno odnosi?
Temelji, zidovi i krov. Ne nužno tim redom, ali to su segmenti u gradnji kuće koje nazivamo sivom fazom. Dakle, siva faza obuhvaća iskop temelja za montažnu kuće, gradnju temelja, zidanje zidova, postavljanje konstrukcije koja povezuje dvije etaže te naposlijetku, postavljanje krova.
Krov, kao posljednji u tom nizu, na neki način je znak da “siva faza” završava te da je sve spremno za obavljanje zanatskih i završnih radova.

Koji su dijelovi “sive faze”?
U nastavku smo detaljnije objasnili što to “siva faza” obuhvaća. Krenimo redom:
• Gradnja, odnosno zidanje vanjskih i pregradnih zidova kroz koje su postavljena crijeva za strujne kabele
• Obloga zidova i plafona uz pomoć gips ploče
• Gletanje zidova i stropa u najmanje dva sloja
• Obloga vanjskih zidova fasadnim stiroporom adekvatnim za izolaciju montažne kuće
• Ugradnja stolarija (najčešće drvena ili PVC stolarija)
• Postavljanje krovne konstrukcije koja uključuje nekoliko podfaza:
1. postavljanje stolice krova i rogova
2. postavljanje PVC folije i vodonepropusne folije
3. postavljanje letava
4. postavljanje crijepa
Prednosti “sive faze”
Gradnja kuće po sistemu “sive faze” omogućuje vam između ostaloga kompletnu kontrolu nad građevinskim radovima. Na ovaj način, naručitelj montažne kuće ima uvid u svaki segment gradnje, od temelja, preko zidanja do postavljanja krova što je definitivno jedno od velikih prednosti gradnje montažne kuće.
S obzirom na činjenicu da se montažne kuće grade na licu mjesta, odnosno sastavljaju direktno na već izgrađenom temelju, sprječavaju se potencijalna oštećenja gotovih elemenata. Sve i da dođe do oštećenja, elementi se šablonski, vrlo jednostavno mogu ponovno napraviti.

Cijena izgradnje montažne kuće prema “sivoj fazi”
Cijena izgradnje kuće, baš kao i kod klasične gradnje ovisi o materijalima koji se koriste ali i o veličini kuće.
Prosječna cijena montažne kuće, građene prema “sivoj fazi”, veličine otprilike 100 četvornih metara je 180 eura po četvornom metru. Cijena može biti i skuplja, a sve ovisno o željama i potrebama naručitelja. Brojni su detalji koji povećavaju cijenu, od kako smo napomenuli materijala koji se koriste, ali i nekih čimbenika koji nam na prvu, i ne padaju na pamet, poput pristupačnosti lokacije na kojoj je planirana gradnja.
Što nakon završetka “sive faze”?
“Siva faza” najteža je i najdugotrajnija faza u gradnji montažne kuće. Nakon što su dovršeni grubi radovi, objekt je dovoljno zaštićen što znači da se unutrašnji i ostali radovi mogu odvijati prema dinamici koju vi definirate.
Ovisno o budžetu i mogućnosti naručitelja općenito, preporučljivo je da sljedeći korak, po završetku “sive faze” bude postavljanje vanjske stolarije, odnosno prozora i vrata. Na taj način cijeli objekt će biti zatvoren.
Nakon što je objekt zaštićen sa svih strana, moguće je postavljanje elektro i vodo instalacija, ali i unutrašnje obrade zidova, postavljanje podnih obloga (pločica, parketa, laminate).
S vanjske strane kuće, prvo se postavlja fasada, kako bi se kuću izoliralo i zaštitilo od vlage i ostalih vanjskih utjecaja.
Zaključak
Siva faza u gradnji montažne kuće, obuhvaća vrste radova koji su u najvećoj mjeri najteži ali i najdugotrajniji. Predstavljaju završetak grubih građevinskih radova, koji u slučaju gradnje montažne kuće, znače gradnju temelja, zidanje zidova, te postavljanje krovne konstrukcije te izgradnju krova općenito.
Faze su to koje su ujedno i najskuplje, pa je preporuka stručnjaka, odabrati materijale ali i izvođače koji su kvalitetni i provjereni. Ipak se kuća gradi jednom u životu, a odabirom nekvalitetnih materijala u kasnijim fazama možete sebi samo zagorčati život.