Blog
Jesu li montažne kuće jeftinije u odnosu na klasičnu gradnju?

Jesu li montažne kuće jeftinije u odnosu na klasičnu gradnju?

Veliki porast cijene nekretnina, stanova i kuća, a posebice u urbanim sredinama, dovelo je do toga, da se mladim obiteljima više isplati izgraditi vlastiti dom nego ga kupiti.

Uz porast cijene stanova, kredite za kuće  je sve teže dobiti, dok je potražnja daleko veća od ponude. Stoga, sve više ljudi odlučuje se za alternative, gradnju vlastitog doma, bilo da je riječ o klasičnoj ili montažnoj kući.

Odluka o gradnji, osim što je u startu zahtjevnija opcija od kupnje, donosi sa sobom i još neke dileme. Jedna od njih je način gradnje. Hoćete li izgraditi klasičnu kuću, od cigle ili armiranog betona, ili pak montažnu od drvene konstrukcije i obloga od ekoloških materijala.

Razlika u cijeni postoji, kao i u vremenu, načinu i kvaliteti gradnje. Detalje, što je isplativije, a što ne, donosimo u nastavku.

montažne kuće gradnja

Razlika u gradnji montažne kuće u odnosu na klasičnu gradnju

Montažne kuće su kuće koje se izrađuju u tvornici, a postavljanje se obavlja na licu mjesta, za razliku od klasične kuće koja se gradi na gradilištu. Pored toga, razlike su i u vrsti materijala koji se koriste pri gradnju.

Montažne kuće rade se od suhih materijala, uglavnom drvene građe, dok se klasične kuće grade od cigle, odnosno betona.

Brzina i kvaliteta gradnje

Vrijeme izgradnje klasične kuće, u prosjeku iznosi jednu do dvije godine. Iako je ovo za mnoge prihvatljiv period čekanja, u to nisu uračunati potencijalni problem koji mogu produljiti rok gradnje, poput vremenskih neprilika. Vrijeme je novac, a u slučaju gradnje montažne kuće, koja se izrađuje u zatvorenim prostorima i djelomično ne ovisi o vremenu, montažna gradnja je u prednosti.

Energetska učinkovitost klasičnih i montažnih kuća

Jedna od najvećih prednosti montažnih kuća u odnosu na one klasične je energetska učinkovitost. Kod klasične kuće također je moguće postići niskoenergetski standard, međutim to će zahtijevati dodatne trošak u slučaju da to nije predviđeno u početku gradnje.

Obje vrste gradnje moraju zadovoljiti jednake propise u očuvanju energije, a za to je bitna ugradnja dovoljne debljine toplinske izolacije u ovojnicu kuće, dakle, zidove i krov.

U slučaju montažne kuće, ona se brže ugrije, jednako tako, brže se i ohladi, baš zbog materijala koji se koriste. Poznato je da opeka ili cigla, u slučaju klasičnih kuća, duže drže topline.

energetska učinkovitost montažnih kuća

Usporedba cijena kod montažne i klasične gradnje

Da odmah naglasimo u startu, cijene gradnje klasičnih i montažnih kuća ovise prvotno o željama investitora. Na konačnu cijenu utječe veliki broj čimbenika. Počevši od toga, posjeduje li pojedinac vlastiti građevinski teren za gradnju ili ne. U slučaju da mora tek kupiti teren, cijela priča, neovisno o načinu gradnje postaje znatno skuplja.

Dalje, o cijeni ovise i materijali koji će se koristiti, vrsta i načini izolacije, hoće li kuća biti s krovom ili moderna, s ravnim krovom, koliko će se etaža graditi, hoćemo li graditi podrum…Brojni su parametri koji određuju cijenu, evo i nekih na osnovu kojih bi mogli definirati koji stil gradnje je za vas povoljniji.

Kod klasične gradnje cijena radova iznosi od 700 do 900 eura po četvornom metru. Kod klasične gradnje, trajanje kuće je neograničeno, naravno, pod uvjetom da su radovi napravljeni prema definiranim standardima i kvaliteti.

Vrijeme gradnje je od šest mjeseci do dvije godine, a još jedna prednost je i veliki broj građevinskih tvrtki koji grade na klasičan način. U ovoj činjenici pronalazimo i prostor za uštedu.

S obzirom na stil gradnje razlikuje se i cijena gradnje montažne kuće. Siva gradnja montažne kuće, nešto je jeftinija opcija, mi smo računali gradnju s postupkom “ključ u ruke”, nakon kojeg vam predstoji odmah useliti, svi radovi su gotovi, instalacije su postavljene, na vama je samo unijeti namještaj.

Cijena takve montažne kuće, kreće se od šest do deset tisuća kuna po četvornom metru. Cijene su poprilično slične, pogotovo u ovo vrijeme kada je došlo do naglog porasta cijene materijala ali i cijene izvođenja radova.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *