Blog
Nadogradnja montažne kuće

Nadogradnja montažne kuće

Prije ne tako puno vremena, prema montažnim kućama postojala je određena doza nepovjerenja. Što zbog njihove trajnosti, kvalitete, cijene montažne kuće, ali i načina gradnje. S vremenom, ta stigma je odbačena, a ljudi, pogotovo oni koji nemaju vremena na svoja četiri zida čekati i po nekoliko godina, sve više se odlučuju na montažnu kuću.

Kuće koje su izgrađene klasičnom gradnjom se mogu tijekom godina, ako je to predviđeno, nadograđivati i proširivati – ukratko, adaptacija bilo kakvog tipa se može napraviti. Ali što je s montažnim kućama? Može li se jednom izgrađena montažna kuća nadograditi, promijeniti krov, proširiti dječju sobu, kupaonicu ili pak garažu? 

Sve detalje o nadogradnji vašeg montažnog doma donosimo u nastavku!

Prije odluke o nadogradnji konzultirajte se sa stručnjacima

Renovacija, odnosno nadogradnja montažne kuće je moguća. Prije nego se odlučite na taj korak, naš savjet je da se prvo konzultirate s izvođačem radova. Naime, nadogradnja montažne kuće djelomično ovisi i strukturi iste, kao i o temeljima na kojima je napravljena.

Montažnu kuću trebao bi prvo pregledati inženjer građevine kako bi utvrdio mogu li se određeni zahvati napraviti sigurno i ispravno. Papir i ono što smo zamislili je jedno, a realna situacija potpuno druga stvar.

Ako je ikako moguće, nadogradnju montažne kuće bilo bi dobro unaprijed predvidjeti. Osim što znatno smanjuje troškove, planiranje nadogradnje pojednostavlja i kasnije izvođenje radova.

Montažna Kućica

Može li se na montažnu kućicu nadograditi dodatna etaža?

Bilo da ste se odlučili na proširenje vaše obitelji ili vam jednostavno treba više prostora, nadogradnja dodatnog kata na vašu montažnu kuću je također moguća. Ovdje se moramo vratiti na početak teksta i konstataciju da je prije nadogradnje, a pogotovo kada je ovoliki zahvat u pitanju, ključno planiranje.

Naime, jednom izgrađena montažna kuća na kojoj nadogradnja kata nije predviđena, teško je moguća. Jednako kao i kod kuća izgrađenih klasičnom gradnjom. Neplaniranje u ovom slučaju znatno povećava troškove gradnje, koja je gotovo neisplativa.

Velika Montažna Kuća

Strukturna ograničenja kod nadogradnje montažne kuće

Ako planirate nadograditi vašu montažnu kuću, morate uzeti u obzir i određena ograničenja koja vas u startu možda mogu spriječiti u bilo kakvim radovima. Donosimo vam šest pitanja koja bi si trebali postaviti prije nego se odlučite na određene građevinske zahvate:

1.        Postoje li ograničenja u građevinskoj dozvoli koja bi vas spriječila u nadogradnji montažne kuće?

2.        Jeste li predvidjeli nadogradnju te postoji li mogućnost vertikalne gradnje (gradnja dodatne etaže)?

3.        Postoji li mogućnost gradnje samostojećeg objekta ili se isti mora povezati s vašim trenutnim domom?

4.        Je li omogućen pristup vašoj montažnoj kućici kako bi dizalica, kamioni i sve što je potrebno mogli realizirati planirani građevinski zahvat?

5.        Mogu li postojeći temelji izdržati težinu nove etaže, odnosno općenito planirane adaptacije?

6.        Hoće li vaš septički sustav zahtijevati nadogradnju u slučaju gradnje dodatne kupaonice ili pak nove etaže?

7.  Za projektiranje kuće ili adaptacije kontaktirajte profesionalce

Projekt Montažne Kuće

Planiranje troškova

Bilo kakva vrsta adaptacije, gradnje ili preuređenja vašeg doma, bio on u montažnoj ili klasičnoj kući, znači i veliko opterećenje na vaš kućni budžet, pogotovo u današnje vrijeme.

Kako biste lakše i jednostavnije organizirali preuređenje vaše moderne montažne kuće, a time i odredili budžet s kojim raspolažete, zapišite na papir sve promjene, bile one manje ili više zahtjevne.

Nakon što napravite popis promjena koje bi htjeli napraviti, napravite i drugi popis na kojem ćete svoj projekt renovacije doma podijeliti prema prioritetima. Ovom metodom možete uštedjeti novac ali i vrijeme gradnje, te neke projekte, koji vam trenutno nisu hitni, ostaviti za neko drugo vrijeme.

Zaključak

Odlučili ste se na nadogradnju montažne kuće, ali ne znate odakle krenuti. 

Prvi korak je provjeriti vašu građevinsku dozvolu te provjeriti postoje li nekakva zakonska ograničenja koja bi vas spriječila u gradnji. Nakon toga, naš savjet je da se konzultirate sa stručnjacima, inženjerima građevine ili vašim izvođačem radova te iz prve ruke provjerite koji su zahvati na vašoj montažnoj kući mogući, a koji nisu.

Nakon što ste dobili zeleno svjetlo od stručnjaka, provjerite postoje li ograničenja po pitanju gradnje, odnosno provjerite temelje i strukturu kuće (nosive zidove, prostorije). Jednako tako, potrebno je isplanirati budžet.

Zapišite na papir sve promjene koje bi htjeli napraviti, a onda ih podijelite prema prioritetima. Tako ćete uštedjeti i novac i vrijeme. Sve navedeno ste napravili? Super, onda je vrijeme da se bacite na posao i vaš montažni dom uredite onako kako ste zamislili.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *